www.britbase.co.uk
© 1997-2017
John Saunders

 

BRITBASE - British Chess Game Archive

Tournament: 57th British Championship (won by Wade) (all 179 games, plus 1 Major Open game and 17 British Under-21 games)
Venue: University of Warwick, Coventry • Dates: 10-21 August 1970 • Download PGN Updated 16 September, 2017 9:08 PM

British Chess Championship 1970

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  
1 Wade,Robert ◊ ½/21 ♦ 1/26 ◊ 1/10 ♦ 1/6 ◊ ½/2 ♦ ½/4 ◊ ½/3 ♦ 1/18 ◊ ½/5 ♦ 1/9 ◊ ½/8 8.0 / 11
2 Hartston,William R ♦ 1/31 ◊ 1/19 ♦ 1/11 ◊ ½/8 ♦ ½/1 ◊ ½/7 ♦ 0/4 ◊ 1/3 ♦ 1/13 ◊ ½/5 ♦ 0/6 7.0 / 11
3 Eales,Richard ♦ 1/30 ◊ 1/5 ♦ ½/8 ◊ ½/4 ♦ ½/7 ◊ 1/11 ♦ ½/1 ♦ 0/2 ◊ ½/10 ◊ 1/19 ♦ ½/9 7.0 / 11
4 Botterill,George Steven ◊ 1/25 ♦ ½/27 ◊ 1/15 ♦ ½/3 ♦ 1/8 ◊ ½/1 ◊ 1/2 ♦ 0/5 ◊ 0/9 ♦ 1/10 ◊ ½/11 7.0 / 11
5 Fuller,Maxwell L ◊ 1/29 ♦ 0/3 ◊ ½/14 ♦ 1/10 ◊ ½/18 ♦ 1/26 ◊ 1/12 ◊ 1/4 ♦ ½/1 ♦ ½/2 ◊ 0/7 7.0 / 11
6 Penrose,Jonathan ♦ 0/16 ◊ 1/9 ♦ 1/25 ◊ 0/1 ◊ 1/14 ♦ 0/10 ◊ 1/15 ♦ ½/12 ♦ ½/8 ◊ 1/18 ◊ 1/2 7.0 / 11
7 Keene,Raymond ◊ 1/24 ♦ ½/10 ◊ ½/27 ♦ 1/15 ◊ ½/3 ♦ ½/2 ◊ ½/18 ♦ ½/13 ◊ ½/12 ♦ ½/11 ♦ 1/5 7.0 / 11
8 Williams,A Howard ◊ 1/13 ♦ 1/21 ◊ ½/3 ♦ ½/2 ◊ 0/4 ♦ 0/12 ◊ ½/14 ♦ 1/26 ◊ ½/6 ◊ 1/22 ♦ ½/1 6.5 / 11
9 Knox,Victor W ♦ 0/19 ♦ 0/6 ◊ 1/30 ◊ 1/28 ♦ ½/27 ◊ 1/16 ♦ ½/11 ◊ 1/21 ♦ 1/4 ◊ 0/1 ◊ ½/3 6.5 / 11
10 Pritchard,David B ◊ 1/33 ◊ ½/7 ♦ 0/1 ◊ 0/5 ♦ 1/17 ◊ 1/6 ♦ ½/23 ◊ 1/11 ♦ ½/3 ◊ 0/4 ♦ ½/16 6.0 / 11
11 Littlewood,John E ◊ 1/32 ♦ 1/16 ◊ 0/2 ♦ 1/27 ◊ ½/13 ♦ 0/3 ◊ ½/9 ♦ 0/10 ♦ 1/23 ◊ ½/7 ♦ ½/4 6.0 / 11
12 Sherman,David ◊ ½/22 ♦ ½/18 ◊ 1/33 ♦ ½/16 ◊ ½/26 ◊ 1/8 ♦ 0/5 ◊ ½/6 ♦ ½/7 ◊ ½/13 ♦ ½/19 6.0 / 11
13 MacDonald Ross,Michael ♦ 0/8 ◊ 1/30 ♦ ½/20 ◊ 1/17 ♦ ½/11 ◊ 1/23 ♦ ½/21 ◊ ½/7 ◊ 0/2 ♦ ½/12 ◊ ½/14 6.0 / 11
14 Clarke,Peter H ♦ ½/20 ◊ ½/28 ♦ ½/5 ◊ ½/23 ♦ 0/6 ◊ 1/19 ♦ ½/8 ◊ 1/22 ♦ ½/18 ◊ ½/16 ♦ ½/13 6.0 / 11
15 Corden,Martyn ♦ ½/17 ◊ 1/23 ♦ 0/4 ◊ 0/7 ♦ ½/19 ◊ 1/20 ♦ 0/6 ◊ 0/16 ♦ 1/30 ◊ 1/28 ♦ 1/24 6.0 / 11
16 Eley,Brian ◊ 1/6 ◊ 0/11 ♦ 1/28 ◊ ½/12 ♦ 0/21 ♦ 0/9 ◊ ½/29 ♦ 1/15 ◊ 1/27 ♦ ½/14 ◊ ½/10 6.0 / 11
17 Farooqui,Zahiruddin ◊ ½/15 ♦ ½/22 ◊ ½/18 ♦ 0/13 ◊ 0/10 ♦ ½/30 ◊ 0/24 ♦ 1/32 ◊ 1/31 ♦ 1/29 ◊ 1/21 6.0 / 11
18 Cafferty,Bernard ♦ ½/23 ◊ ½/12 ♦ ½/17 ◊ 1/19 ♦ ½/5 ◊ 1/21 ♦ ½/7 ◊ 0/1 ◊ ½/14 ♦ 0/6 ♦ ½/22 5.5 / 11
19 Wallis,Philip Norman ◊ 1/9 ♦ 0/2 ◊ ½/22 ♦ 0/18 ◊ ½/15 ♦ 0/14 ◊ 1/35 ♦ 1/33 ◊ 1/21 ♦ 0/3 ◊ ½/12 5.5 / 11
20 Haygarth,Michael J ◊ ½/14 ♦ ½/29 ◊ ½/13 ♦ 0/26 ◊ ½/22 ♦ 0/15 ◊ 1/33 ♦ ½/24 ♦ ½/28 ◊ ½/23 ◊ 1/27 5.5 / 11
21 Lemon,Richard C ♦ ½/1 ◊ 0/8 ◊ 1/32 ♦ 1/22 ◊ 1/16 ♦ 0/18 ◊ ½/13 ♦ 0/9 ♦ 0/19 ◊ 1/25 ♦ 0/17 5.0 / 11
22 Anderton,David W ♦ ½/12 ◊ ½/17 ♦ ½/19 ◊ 0/21 ♦ ½/20 ◊ 1/27 ◊ ½/26 ♦ 0/14 ◊ 1/29 ♦ 0/8 ◊ ½/18 5.0 / 11
23 Bailey,Richard ◊ ½/18 ♦ 0/15 ◊ 1/29 ♦ ½/14 ◊ 1/33 ♦ 0/13 ◊ ½/10 ♦ ½/27 ◊ 0/11 ♦ ½/20 ♦ ½/26 5.0 / 11
24 O'Kelly,Rory ♦ 0/7 ◊ 0/25 ♦ ½/34 ◊ 0/31 ♦ 1/28 ◊ ½/32 ♦ 1/17 ◊ ½/20 ◊ 1/26 ♦ ½/27 ◊ 0/15 5.0 / 11
25 Ripley,John M ♦ 0/4 ♦ 1/24 ◊ 0/6 ♦ 0/33 ◊ ½/30 ♦ ½/29 ◊ 0/28 ◊ 1/35 ◊ 1/32 ♦ 0/21 ◊ 1/31 5.0 / 11
26 Green,Barry N ♦ ½/28 ◊ 0/1 ♦ 1/31 ◊ 1/20 ♦ ½/12 ◊ 0/5 ♦ ½/22 ◊ 0/8 ♦ 0/24 ◊ ½/30 ◊ ½/23 4.5 / 11
27 Griffiths,Peter C ♦ 1/34 ◊ ½/4 ♦ ½/7 ◊ 0/11 ◊ ½/9 ♦ 0/22 ♦ 1/31 ◊ ½/23 ♦ 0/16 ◊ ½/24 ♦ 0/20 4.5 / 11
28 Reuben,Stewart ◊ ½/26 ♦ ½/14 ◊ 0/16 ♦ 0/9 ◊ 0/24 ◊ 1/35 ♦ 1/25 ♦ ½/29 ◊ ½/20 ♦ 0/15 ◊ ½/32 4.5 / 11
29 Lees,David ♦ 0/5 ◊ ½/20 ♦ 0/23 ◊ 1/32 ♦ ½/31 ◊ ½/25 ♦ ½/16 ◊ ½/28 ♦ 0/22 ◊ 0/17 ◊ 1/35 4.5 / 11
30 Davie,Alexander M ◊ 0/3 ♦ 0/13 ♦ 0/9 ◊ 1/35 ♦ ½/25 ◊ ½/17 ♦ ½/32 ◊ ½/31 ◊ 0/15 ♦ ½/26 ◊ ½/33 4.0 / 11
31 Doye,Peter C ◊ 0/2 ♦ ½/32 ◊ 0/26 ♦ 1/24 ◊ ½/29 ♦ ½/33 ◊ 0/27 ♦ ½/30 ♦ 0/17 ◊ 1/35 ♦ 0/25 4.0 / 11
32 Sutton,John Anthony ♦ 0/11 ◊ ½/31 ♦ 0/21 ♦ 0/29 ◊ 1/35 ♦ ½/24 ◊ ½/30 ◊ 0/17 ♦ 0/25 ◊ 1/33 ♦ ½/28 4.0 / 11
33 Evans,JS ♦ 0/10 ◊ 1/34 ♦ 0/12 ◊ 1/25 ♦ 0/23 ◊ ½/31 ♦ 0/20 ◊ 0/19 ◊ 1/35 ♦ 0/32 ♦ ½/30 4.0 / 11
34 Lee,RA ◊ 0/27 ♦ 0/33 ◊ ½/24   0.5 / 3
35 Bye   ♦ 0/30 ♦ 0/32 ♦ 0/28 ♦ 0/19 ♦ 0/25 ♦ 0/33 ♦ 0/31 ♦ 0/29 0.0 / 8

n.b. John Anthony Sutton (1940-1987) is referred to in most pre-1980s magazines and bulletins as 'A.J. Sutton' but he discovered late in life that his names were given the other way round when his birth was registered. Thereafter he referred to himself as 'J.A. Sutton'. See BCM, October 1987, p449.

1970 British Chess Championship


1970 British Ladies' Chess Championship

1970 British Ladies' Chess Championship

British Ladies’ Championship.—1 Mrs. J. Hartston (Cambridge) 8½/11; 2-3 Mrs. R. M. Bruce (Plymouth), Miss C. State (High Wycombe) 7½; 4-7 Mrs. N. Elder (Dundee), Mrs. E. Pritchard (Godalming), Miss O. Richards (Harrow), Mrs. S. L. R. Roper (Purley) 6½; 8-9 Miss M. Henniker-Heaton (London), Mrs. J. Pawlus (Wigan) 6; 10-11 Mrs. M. Powis (Stroud), Mrs. A. M. Smith (Leicester) 5½; 12-13 Miss Julia Dobson (Wallasey), Miss C. Murphy (Whitchurch) 5; 14 Miss C. Elder (Dundee) 3; 15 Mrs. M. Rowley (Harrogate) 2, 16 Mrs. J. S. Rees (Northampton) ½.


Women's full names, where known: Jana Hartston (later Miles, now Bellin, née Malypetrova), Rowena Mary Bruce, Christine S State (later Christine Corden), Nancy Conchar Elder (née Gordon), (Doré) Elaine (Zelia) Pritchard (née Saunders), Olive Richards (later Chataway), Suzette L R Roper, Mary Araluen Elizabeth Anne Henniker-Heaton (1904-1972 - I think the initial 'W' is a misprint), Joan M Pawlus, Margaret I Powis (née Cullen), Andrea M Smith, Julia M Dobson, C M Murphy, Christine M Elder, M Rowley, J S Rees.


1970 BRITISH UNDER-21 CHESS CHAMPIONSHIP

1970 British Under 21 Chess Championship
1970 British Under 21 Chess Championship
1970 British Under 21 Chess Championship

BRITISH UNDER-21 CHAMPIONSHIP.—1 Derek Maurice Wise (Bristol) 9; 2-3 I. A. Friedlander (Westcliff), S. J. Hutchings (Plymouth) 8; 4 R. Webb (Oxted) 7½; 5 P. G. Killick (Leicester) 7; 6-12 T. B. Bennett (Rickmansworth), D. LeMoir (Bristol), A. J. Miles (Birmingham), R. W. L. Moberly (Wyteleafe), I. Sinclair (Kilmacolm), A. G. Trangmar (Beckenham), L. de Veauce (Manchester) 6½; 13-19 R. Bellin (Great Yarmouth), C. Cubitt (Great Yarmouth), M. J. Donnelly (Billingham), P. Hershman (Southend), M. H. Horton (Nottingham), J. M. Quinn (Stafford), R. G. Truman (Leicester) 6; 20-25 D. M. Adams (Nuneaton), G. H. Bennett (Bournemouth), I. D. Calvert (Liverpool), T. Gluckman (Bramhall), C. J. Hutchings (Bristol), K. Maudsley (Blackburn) 5½; 26-29 D. O. Collier (London), J. A. Gorman (Chester), R. F. G. Kneebone (Truro), C. J. Shaw (Coventry) 5; 30-36 S. J. Cronick (Cardiff), C. Jones (Dundee), S. Jones (Manchester), N. D. Marks (Purley), I. Meiklejohn (Glasgow), C. F. Moore (London), D. O. Vaughan (Cwmbran) 4½; 37-38 L. Butcher (London), D. Emanuel (London) 4; 39 P. Davies (Cardiff) 3½; 40-41 C. W. M. Bartlett (Banstead), B. D. A. Fraser (Greenford) 3; 42 F. Lovell (Coventry) 2.

BRITISH BOYS’ UNDER 18 CHAMPIONSHIP: Equal 1st J. G. Nicholson (London). J. P. Sommerville (Thornton Heath) and K. J. Wicker (London) 8pts/11; equal 4th R. W. Bailey (Sheffield), G. Moore (Chalfont St. Peters) and M. J. Staples (Bridgwater) 7½ pts.; equal 7th M Brown (Ashford), J. D. M. Nunn (London), G. D. Pearce (Abingdon), N. Povah (London) and J. Wright (Chessington) 7pts.; equal 12th I. W. Cordon (Bedford), A. J. Morley (Leicester), G. Paterson (Paisley), R. J. Pearce (Redruth) and S. J. Taylor (Bedford) 6½pts.; equal 17th P. W. Curtis (Ipswich), M. McCarthy (Gateshead), L. D. Marks (Purley), I. L. Snape (Orpington) and W. J. Stirling (Birmingham) 6pts.; equal 22nd R. J. Baker (Coventry), J. Burnett (Doncaster), J. Dennis (London), T. Evans (Belfast), P. R. Kitson (Harlow), S. J. Mann (Sheffield), S. Mansfield (Brighton), A. N. Morris (Leicester), J. G. Piasecki (Northampton), D. Tudhope (Dundee) and J. C. C. Wood (Winchester) 5½pts.; equal 33rd W. J. Collins (Belfast). C. D. Floyd (Aylesbury), S. Humphries (Coventry), P. G. Lovatt (Skegness), I. McAllan (Sidcup), M. Paley (Sunderland), D. J. Robson (Ewell) and P. W. Walsh (Dundee) 5pts.; equal 41st D. S. Bhalla (London), G. Kendall (Scunthorpe), L. Lewis (Braintree) and L. R. Smith (Alton, Hants.) 4½pts.; equal 45th D. Hellewell (Bradford), D. Mountford (Coventry), D. A. Thomas (Malpas) and G. Williams (Coventry) 4pts.; J. Moore (Wingate) 3½pts.; R. Cook (Camborne) 3pts.; A. D. Murray (Belfast) 1 point.

BRITISH BOYS’ UNDER-16 CHAMPIONSHIP: Equal 1st A. J. Mestel (Manchester) and J. Speelman (London) 9pts.; 3rd J. Nicholson (Belfast) 7½pts.; equal 4th C. Cooley (Swindon), S. J. Lorber (Sheffield) and S. J. Meyler (Belfast) 7pts.; equal 7th G. M. Carstairs (Edinburgh), P. A. Connors (Harrogate), J. G. Isted (Brighton), K. Laidler (Birmingham) M. R. Major (Leicester) and P. J. Sharp (Nottingham) 6½pts.; equal 13th J. M. Bennett (Weybridge), M. K. Jones (West Wickham) and N. J. Webber (Street, Som.) 6pts.; equal 16th M. Forrest (Hampton Hill), D. Hale (Leicester), M. I. Hassall Leicester), C. Jones (London), J. Green (Nuneaton), P. R. Rans (Shrewsbury), A. Sinclair (Bothwell), A. J. Stoker (Birmingham), A. M. Weekes (Huddersfield) and M. E. Whetton (Tamworth) 5½pts.; equal 26th T. Cofman-Nicoresti (Leigh-on-Sea), A. L. Hoskins (Torquay) and R. Schmidt (Newbury) 5pts.; equal 29th D. L. Barasi (Weybridge), J. S. R. Barker (Macclesfield), J. Ferguson (Dundee) and S. McCullough (Belfast) 4½pts.; P. Meulien (Belfast) 3pts.; A. Shanks (Belfast) 2½pts.; M. Broers (Belfast) 1 point.

BRITISH BOYS’ UNDER-14 CHAMPIONSHIP: 1st T. P. Chapman (London) 9½/11 pts.; 2nd D. J. Pritchard (Willenhall) 8½pts.; 3rd D. R. Johnston (Ferriby, East Yorks.) 7½ pts.; equal 4th M. A. Cook (Stevenage). P. Littlewood (Skelmersdale) and A. Mozoomdar (London) 7pts.; equal 7th P. Smyth (Moreton) and M. C. Truran (Bath) 6½pts.; equal 9th R. C. Bennett (Nuneaton), A. F. J. Glaze (Shrewsbury), D. C. S. Goodman (London), N. P. Hacking (Bolton), J. A. Hutchinson (Brigg), J. Kinlay (Orpington) and W. J. Torrens (Belfast) 6pts.; equal 16th N. A. Holmes (Scunthorpe), D. Knight (Nuneaton), C. McGregor (Scarborough) and K. McMain (Scunthorpe) 5½pts.; R. J. Bambling (Belfast), J. Collins (Coventry), N. D. Cox (Leicester), S. Fancy (London), Anthony McGregor (Scarborough), D. L. Massie (London), J. M. Peet (Liverpool) and T. G. Peet (Liverpool) 5pts.; D. Kendall 4½pts.; R. E. Goodman 3½pts.; Andrew McGregor (Scarborough) 2½pts.; A. F. Lynn (Belfast) 1 point.

BRITISH GIRLS’ UNDER-18 CHAMPIONSHIP: 1st A. J. Povall (Moreton) 10/11pts.; 2nd M. McGinn (Glasgow) 8pts.; equal 3rd G. Wood (Wakefield) and A. Kendall (Blackpool) 7pts.; equal 5th G. Fielding (Huddersfield), D. Gaffney (Dublin), J. Keene (London), C. Meulien (Belfast), G. Morgan (Stamford) and S. Walls (Manchester) 6½pts.; Morag Harrigan (Glasgow), M. C. Little (Dundee) and J. Rigiani (Liverpool) 5½pts.; 14th S. A. T. Law (Dundee) 5pts.; equal 15th F. Chambers (Glasgow) and M. A. Hutchinson (Brigg) 4½pts.; C. Doherty (Glasgow) and I. Hunter (Belfast) 2½pts.; D. L. Giles (Woking) 2pts.; A. M. Meulien (Belfast) 1½pts.

BRITISH GIRLS’ UNDER-14 CHAMPIONSHIP: 1st S. A. Jackson (Liverpool) 9½/11pts.; 2nd S. A. Hutchinson (Brigg) 8½pts.; 3rd J. Hanslip (Dundee) 8pts.; equal 4th Mary Harrigan (Glasgow), L. Houstoun (Dundee) and J. Unger (London) 7½ pts.; 7th S. Butcher (Edinburgh) 6½ pts.; 8th A. Gammon (Southampton) 6pts.; equal 9th R. Agnew (Belfast) and J. Rice (Liverpool) 5½pts. 11th K. Unger (London) 5pts.; equal 12th E. Friel (Glasgow) and W. Pritchard (Godaiming) 4½pts.; S. Robertson (Kenilworth) 4pts.; D. Roberts (Coventry) 3½pts.; B. Treacy (Leamington) 2½pts.; M. L. Meighan (Glasgow) 2pts.; M. Stevenson (Belfast) 1 point.

MAJOR OPEN TOURNAMENT: 1st N. J. Kalton (Cambridge) 8½/11pts.; equal 2nd R. F. Harman (London), G. N. Henderson (Manchester) and P. S. Milner-Barry (London) 7½pts.; equal 5th R. S. McFarland (Coventry) and D. J. Masters (Chertsey) 7pts.; equal 7th L. P. Burnett (Brightlingsea), P. B. Cook (London), R. J. Gamble (Derby), P. F. Habershon (Bedford) and O. H. Hardy (Loughborough) 6½pts.; equal 12th G. P. Burton (Oxford), P. Furlong (Manchester), B. Hare (Brighton), H. Johansson (Stockholm), R. de Milliano (Holland), J. R. Nicolson (Manchester), K. I. Norman (Hounslow), L. W. Prescott (London), J. Steedman (Nth. Shields) and S. A. Townsend (Reading) 6pts.; equal 22nd R. E. Evans (Chester) and P. W. Pusey (Birmingham) 5½pts.; equal 24th A. Cullinane (Portsmouth), K. L. Escott (Hornchurch), P. Morrey (Hanley), W. G. Raines (London) and R. P. Ross (Hull) 5pts.; equal 29th J. Dean (Coventry), J. B. Goodman (Plymouth), G. Kaye (Coventry) and W. J. E. Yeeles (Gosport) 4½pts.; equal 33rd R. G. W. Elwell (London), R. A. Harris (Wokingham), M. J. Rose (London) and R. G. Taylor (Newport, Mon.) 4pts.; P. S. N. Kendall (Oxford) and D. R. Lewis (London) 3½pts.; R. M. Ellison (Christchurch) 3pts.; L. J. Mills (Bromborough) 2½ points.

FIRST CLASS TOURNAMENT: 1st J. H. Gardener (Nottingham) 8pts.; equal 2nd A. Forster (Surbiton), G. P. Hildred (Hessle), E. W. Nottingham (Spalding), A. Swift (London) and J. Walters (Sunbury) 7½pts.; equal 7th E. Key (Crawley) and R. A. Tilley (Altrincham) 7pts.; equal 9th R. Hardy (Bridlington), J. Heath (Redditch), J. Arnold Lutton (Belfast) and A. Pinkerton (Belfast) 6½pts.; 13th A. Milner (Manchester) 6pts.; equal 14th G. A. M. Boswell (Liverpool), J. W. Dick (Glasgow), H. J. Draisey (Bristol), T. V. Parrott (Harrow), R. H. Tracy (Nuneaton) and D. Welch (Chesterfield) 5½pts.; equal 20th M. L. Baumber (Keighley), A. Cootes (Belfast), S. Welbourne (Scarborough) and R. Woodcock (Nuneaton) 5 pts.; equal 24th D. A. Burrows (St. Helens), A. J. Doherty (York), P. Griffiths (Carlisle), W. D. Johnson (Whitehaven), A. Mikelson (Newcastle) and J. S. Vivian (Leicester) 4½pts.; G. Kendall (Scunthorpe), D. McGregor (Scarborough) and L. W. Oliver (Sth. Shields) 4pts.; F. M. Montes (Coventry) 2½pts.; J. C. Calvert (Nottingham) 1 point.

OVER-50 TOURNAMENT: Equal 1st E. R. Fisher (Coventry) and J. W. Prosser (Newcastle) 8pts.; 3rd T. E. L. Chataway (Stourbridge) 6pts.; 4th A. Terrett (Norwich) 4½pts.; 5th F. G. Wright (New Brighton) 3½pts.; H. Graham (Manchester) 0pts.

FIVE-DAY—1st WEEK: 1st J Dixon (Crewe) 5pts.; 2nd D. Gould (Leicester) 4pts; equal 3rd J. P. Flitcroft (Coventry), M. L. Patrick (Coventry) and H. T. Ennis (London) 3pts.; 6th J. D. Ashfield (Loughborough) 2½pts.; equal 7th R. W. Fisher (Coventry) and E. H. Church (Truro) 2pts.; D. Elder (Dundee), T. V. O’Carroll (Coventry) and J. T. Wood (Leamington) 1½pts.; R. Quaye (London) 1 point.

FIVE-DAY—2nd WEEK. Section ‘A’: Equal 1st I. C. Jones (Llandysul) and M. R. Price (Liverpool) 4pts.; 3rd H. T. Jones (Beckenham) 3½pts;.; equal 4th P. G. Moore (Heald Green), K. P. Neat (Sunderland) and J. N. Sugden (Beckenham) 3pts.; equal 9th R. C. T. Parry (Nuneaton), R. O. Powis (Stroud) and L. A. Trangmar (Beckenham) 2½pts.; N. J. Davies (Scunthorpe) 2pts.; N. J. Cron (Kew) and K. Wyld (Tadley, Hants.) 1½pts.; W. Bainbridge (Wilmslow) and H. T. Ennis (London) 1 point.

FIVE-DAY—2nd WEEK. Section 'B': 1st N. M. Hamlin (Gloucester) 4pts.; equal 2nd E. C. Pemble (Coventry) and W. Phillips (Harrow) 3½pts.; equal 4th T. Ll. Jones (Llandysul), M. A. J. Taylor (Coventry) and D. S. Turner (Burnham) 3pts.; 7th R. Quaye (London) 2½pts.; equal 8th A. C. Finney (Stoke), R. Glew (Warwick), Miss J. Pickles (Preston) 2pts.; R. W. Fisher (Coventry) lipts.; D. J. Meadows (Derby) 0pts.