www.britbase.co.uk
© 1997-2017
John Saunders

 

BRITBASE - British Chess Game Archive

Tournament: 56th British Championship (won by Penrose) (all 176 games, from the bulletin) Updated 19 September, 2017 0:24 AM
Venue: Llewelyn Primary S, Rhyl • Dates: 11-22 August 1969 • Download PGN (includes 114 games from subsidiary events)

British Championship 1969

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  
1 Penrose,Jonathan ◊ 1/31 ◊ 1/20 ♦ ½/3 ♦ ½/13 ◊ ½/4 ♦ ½/7 ◊ 1/11 ♦ 1/14 ◊ 1/10 ♦ ½/2 ◊ ½/6 8.0 / 11
2 Wade,Robert Graham ♦ 1/18 ◊ 0/4 ♦ 0/13 ◊ 1/31 ♦ 1/25 ◊ 1/17 ◊ 1/20 ♦ ½/11 ♦ ½/3 ◊ ½/1 ◊ 1/10 7.5 / 11
3 Whiteley,Andrew Jonathan ◊ 1/29 ♦ 1/5 ◊ ½/1 ♦ 1/7 ◊ ½/11 ♦ 1/20 ◊ ½/4 ♦ ½/10 ◊ ½/2 ♦ ½/6 ◊ 0/8 7.0 / 11
4 Littlewood,John E ◊ 1/28 ♦ 1/2 ◊ 0/10 ♦ 1/21 ♦ ½/1 ◊ 1/9 ♦ ½/3 ◊ 1/6 ♦ ½/11 ◊ ½/7 ◊ 0/5 7.0 / 11
5 Parr,Frank ♦ 1/19 ◊ 0/3 ♦ 0/12 ◊ 1/8 ♦ 1/16 ◊ 1/14 ◊ 0/10 ♦ ½/7 ◊ ½/13 ◊ 1/11 ♦ 1/4 7.0 / 11
6 Corden,Martyn John ◊ ½/30 ♦ ½/27 ◊ 1/8 ♦ 1/12 ◊ 1/10 ♦ 0/11 ◊ 1/7 ♦ 0/4 ◊ 1/15 ◊ ½/3 ♦ ½/1 7.0 / 11
7 Knox,Victor W ♦ ½/32 ◊ 1/16 ♦ 1/25 ◊ 0/3 ♦ 1/21 ◊ ½/1 ♦ 0/6 ◊ ½/5 ♦ 1/12 ♦ ½/4 ◊ 1/11 7.0 / 11
8 Perkins,Alan H ♦ ½/16 ◊ ½/12 ♦ 0/6 ♦ 0/5 ◊ 1/29 ◊ 1/25 ♦ 0/14 ◊ 1/21 ♦ ½/9 ◊ 1/22 ♦ 1/3 6.5 / 11
9 Bielby,Paul R ◊ 1/14 ♦ 0/10 ◊ 1/22 ♦ ½/28 ◊ ½/17 ♦ 0/4 ◊ 1/24 ♦ 0/15 ◊ ½/8 ♦ 1/13 ♦ 1/18 6.5 / 11
10 Green,Barry N ♦ 1/23 ◊ 1/9 ♦ 1/4 ◊ 0/11 ♦ 0/6 ◊ 1/12 ♦ 1/5 ◊ ½/3 ♦ 0/1 ◊ ½/18 ♦ 0/2 6.0 / 11
11 Fuller,Maxwell L ◊ 1/15 ♦ ½/22 ◊ 1/27 ♦ 1/10 ♦ ½/3 ◊ 1/6 ♦ 0/1 ◊ ½/2 ◊ ½/4 ♦ 0/5 ♦ 0/7 6.0 / 11
12 Cafferty,Bernard ◊ ½/21 ♦ ½/8 ◊ 1/5 ◊ 0/6 ♦ 1/28 ♦ 0/10 ◊ ½/15 ♦ 1/23 ◊ 0/7 ♦ 1/24 ◊ ½/14 6.0 / 11
13 Clarke,Peter Hugh ◊ ½/22 ♦ ½/15 ◊ 1/2 ◊ ½/1 ♦ 0/20 ◊ ½/23 ♦ ½/17 ◊ ½/16 ♦ ½/5 ◊ 0/9 ♦ 1/21 5.5 / 11
14 Thomas,Ronald ♦ 0/9 ◊ 1/19 ♦ ½/23 ◊ ½/25 ♦ 1/15 ♦ 0/5 ◊ 1/8 ◊ 0/1 ♦ ½/16 ◊ ½/17 ♦ ½/12 5.5 / 11
15 Jamieson,Peter M ♦ 0/11 ◊ ½/13 ♦ ½/18 ♦ 1/30 ◊ 0/14 ◊ 1/19 ♦ ½/12 ◊ 1/9 ♦ 0/6 ◊ ½/16 ♦ ½/17 5.5 / 11
16 Stephenson,Frederick Norman ◊ ½/8 ♦ 0/7 ◊ ½/26 ♦ 1/22 ◊ 0/5 ◊ ½/18 ♦ 1/21 ♦ ½/13 ◊ ½/14 ♦ ½/15 ◊ ½/19 5.5 / 11
17 Horton,Mark Howard ◊ ½/24 ♦ 1/30 ◊ ½/21 ◊ ½/20 ♦ ½/9 ♦ 0/2 ◊ ½/13 ◊ ½/18 ♦ ½/22 ♦ ½/14 ◊ ½/15 5.5 / 11
18 Oliff,Keith M ◊ 0/2 ♦ ½/26 ◊ ½/15 ♦ ½/27 ◊ 1/24 ♦ ½/16 ◊ ½/23 ♦ ½/17 ◊ 1/20 ♦ ½/10 ◊ 0/9 5.5 / 11
19 Bellin,Robert ◊ 0/5 ♦ 0/14 ◊ 1/29 ♦ ½/26 ◊ ½/27 ♦ 0/15 ◊ 1/28 ♦ ½/24 ◊ ½/23 ♦ 1/20 ♦ ½/16 5.5 / 11
20 Franklin,Michael J ◊ 1/26 ♦ 0/1 ◊ 1/30 ♦ ½/17 ◊ 1/13 ◊ 0/3 ♦ 0/2 ◊ ½/22 ♦ 0/18 ◊ 0/19 ♦ 1/27 5.0 / 11
21 Hempson,Peter W ♦ ½/12 ◊ 1/32 ♦ ½/17 ◊ 0/4 ◊ 0/7 ♦ 1/27 ◊ 0/16 ♦ 0/8 ◊ 1/29 ♦ 1/23 ◊ 0/13 5.0 / 11
22 Blackstock,Leslie S F ♦ ½/13 ◊ ½/11 ♦ 0/9 ◊ 0/16 ♦ ½/31 ◊ 1/32 ◊ 1/26 ♦ ½/20 ◊ ½/17 ♦ 0/8 ◊ ½/24 5.0 / 11
23 Lees,David ◊ 0/10 ♦ 1/29 ◊ ½/14 ♦ 0/24 ◊ 1/26 ♦ ½/13 ♦ ½/18 ◊ 0/12 ♦ ½/19 ◊ 0/21 ♦ 1/32 5.0 / 11
24 Saverymuttu,Seth ♦ ½/17 ◊ 0/25 ♦ ½/31 ◊ 1/23 ♦ 0/18 ◊ 1/28 ♦ 0/9 ◊ ½/19 ♦ 1/30 ◊ 0/12 ♦ ½/22 5.0 / 11
25 Bailey,Richard ◊ ½/27 ♦ 1/24 ◊ 0/7 ♦ ½/14 ◊ 0/2 ♦ 0/8 ◊ 0/29 ♦ ½/32 ♦ 1/31 ◊ ½/26 ◊ ½/28 4.5 / 11
26 Lancaster,Roger ♦ 0/20 ◊ ½/18 ♦ ½/16 ◊ ½/19 ♦ 0/23 ◊ 1/31 ♦ 0/22 ♦ ½/29 ◊ ½/32 ♦ ½/25 ◊ ½/30 4.5 / 11
27 Haygarth,Michael J ♦ ½/25 ◊ ½/6 ♦ 0/11 ◊ ½/18 ♦ ½/19 ◊ 0/21 ♦ 0/30 ◊ ½/31 ◊ ½/28 ♦ 1/32 ◊ 0/20 4.0 / 11
28 Bonner,Gerald ♦ 0/4 ◊ ½/31 ♦ 1/32 ◊ ½/9 ◊ 0/12 ♦ 0/24 ♦ 0/19 ◊ ½/30 ♦ ½/27 ◊ ½/29 ♦ ½/25 4.0 / 11
29 Gavrilovic,Mikhail ♦ 0/3 ◊ 0/23 ♦ 0/19 ◊ 1/32 ♦ 0/8 ◊ ½/30 ♦ 1/25 ◊ ½/26 ♦ 0/21 ♦ ½/28 ◊ ½/31 4.0 / 11
30 Wood,Baruch H ♦ ½/6 ◊ 0/17 ♦ 0/20 ◊ 0/15 ♦ ½/32 ♦ ½/29 ◊ 1/27 ♦ ½/28 ◊ 0/24 ◊ ½/31 ♦ ½/26 4.0 / 11
31 Holmes,Hugh D ♦ 0/1 ♦ ½/28 ◊ ½/24 ♦ 0/2 ◊ ½/22 ♦ 0/26 ◊ 0/32 ♦ ½/27 ◊ 0/25 ♦ ½/30 ♦ ½/29 3.0 / 11
32 De Veauce,Louis ◊ ½/7 ♦ 0/21 ◊ 0/28 ♦ 0/29 ◊ ½/30 ♦ 0/22 ♦ 1/31 ◊ ½/25 ♦ ½/26 ◊ 0/27 ◊ 0/23 3.0 / 11

 

British Championship 1967 Crosstable

1969 A
1969 B
1969 C

n.b. the player identified at no.18 in the above crosstable as D.M. Wise was Derek M Wise.

BRITISH BOYS’ UNDER-18 CHAMPIONSHIP

1st, C. Cubitt (Gt. Yarmouth) 9 pts.; 2nd, C. L. Foster (Bolton), R. W. Howley (Manchester), A. J. Miles (Birmingham), J. D. M. Nunn (London) 8 pts.; 6th, G. Campbell (Chelmsford), J. M. Quinn (Stafford), C. C. W. Shephard (Birmingham), W. J. Stirling (Birmingham) 7½ pts; C. D. Gilliam (Croydon), M. A. Hunt (Birmingham), P. Rosman (Pinner), I. L. Snape (Orpington), R. G. Truman (Leicester), R. Woodford (Birmingham) 7 pts.; A. J. D. Baruch (Dundee), J. F. Cassin (Liverpool), W. J. Collins (Belfast), J. E. Dennis (London), F. N. Edmunds (Crewe), G. Leyton (Wembley), J. G. Nicholson (Bromley), A. Smith (London), M. J. Staples (Bridgwater), P. J. Stubbs (Feltham, Mdx.), J. Wood (Cheadle Hulme) 6½ pts.; S. R. Boniface (Northampton), M. Brown (Ashford), A. Charlton (Nottingham), C. M. Cornforth (Chester), S. J. Everson (Sheffield), C. Jones (Dundee), S. N. Jones (Manchester), M. J. Lightfoot (Sunbury), D. P. Lynch (Manchester), C. F. Moore (London), P. G. Prescott (Warley), C. Wheatley (Crewe) 6 pts.; A. Ashby (Manchester), D. A. Bell (Bedford), J. Burnett (Bawtry), R. G. Elton (Oldham), Ian Fraser (Cookham, Berks.), C. Haynes (Hayes, Mdx.), H. Lanning (London), P. G. Lovatt (Skegness), I. McAllan (Sidcup), R. C. T. Parry (Nuneaton), T. Reynolds (Chester-le-Street), W. J. Stratton (London), D. O. Vaughan (Cwmbran), M. J. Yeo (Sth. Croydon) 5½ pts.; S. K. Cronick (Cardiff), P. W. Curtis (Ipswich), C. J. Elliott (Chester), J. Gould (Birmingham), L. Lewis (Braintree), C. Orchard (Nottingham), J. G. Piasecki (Northampton), P. W. Walsh (Dundee), W. G. Williams (Colwyn Bay) 5 pts.; J. C. Fagg (Birchington), A, J. Freeman (Pinner), P. B. Gale (Sth. Croydon), S. Haseldine (Nottingham), R. F. G. Kneebone (Truro), G. P. Lawrence (Plymouth), N. D. Marks (Purley), J. E. Masefield (Crewe), A. Steptowe (Gidea Park), J. O. Williams (Paignton) 44 pts.; B .Fraser (Greenford), P. J. Gibbons (Kirkby), M. Gladstone Smith (Purley), P. E. Halmkin (Dawlish), B. Johnson R (Crewe), N. McCracken (Newtownabbey), R. McMillen (Ballyclare), D. J. Robson (Ewell), B. A. Ruderman (Belfast) 4 pts.; J. H. Caruth (Belfast), T. Evans (Newtownabbey), M. J. Harkness (Dunmurry) 3½ pts.; M. J. Rooney (Liverpool) 3 pts.; C. Bennett (Newtownabbey) 2½ pts.; A. T. G. White (Belfast) 2 pts.; T. Moreland (Newtownabbey) 1½ pts.; J. J. Stewart (Ballyclare) 1 pt.

BRITISH BOYS’ UNDER-16 CHAMPIONSHIP

1st, M. F. Stean (Kew) 9 pts.; 2nd, J. P. Sommerville (London) 8½ pts; 3rd, R. J. Delnon (Plymouth), G. D. Pearce (Abingdon), I. R. Sinclair (Kilmacolm) 7½ pts.; M. R. Duffy (Birmingham), R. Musson (Romiley), J. K. Orrell (Manchester), D. I. Patrick (Leicester), S. J. Taylor (Bedford) 7 pts.; J. M. Bennett (London), J. G. Isted (Brighton), A. J. Morley (Leicester), J. C. Saunders (High Wycombe), N. C. Wilson (Sheffield), 6½ pts.; G. K. Atkin (Sheffield), R. S. B. Brayshay (Stockton), J. Dentith (Brixham), S. R. Gough (Sheffield), S. J. Mann (Sheffield), L. D. Marks (Purley), A. E. Millward (Leicester), O. J. Scott (Glossop), D. Tudhope (Dundee) 6 pts.; M, I. Hassall (Leicester), G. J. Hutchings (Bristol), C. D. F. Miller (Nottingham), A. Millington (Crewe), K. Morrison (Nottingham), C. O’Connell (Derry), R. O’Hare (Derry), S. Sharp (Nottingham), K. R. Spencer (Elm Park), K. Spurgeon (Elm Park), C. Stirling (Birmingham), D. Thomas (Malpas) 5½ pts.; P. Davies (Cardiff), A. G. Dawson (Troon), F. Gallagher (Swindon), M. P. R, Houlden (Harpenden), J. Nicholson (Belfast), J. W. Phipps (Oxford), N. Simmonds (Rotherham) 5 pts.; T. Brown (Newtownabbey), C. R. Clark (Scarborough), J. A. Ferguson (Dundee), O. M. Goodyear (Cardiff), P. J. Green (Nuneaton), G. J. Hewitt (Malpas), G. Kendall (Scunthorpe), G. McCullough (Manchester), M. Paley (Sunderland), J, Przybyla (Swindon) 4½ pts.; D. Hale (Leicester) 4 pts.; T. T. Atkinson (Sunderland), K. Fitzgerald (Cardiff) 2½ pts.; A. Shanks (Ballyclare) 1½ pts.

BRITISH BOYS’ UNDER-14 CHAMPIONSHIP

1st, J. Speelman (London) 10 pts.; 2nd, P. S. Griffin (Stoke) 8 pts.; 3rd, C. M. Cooley (Swindon), A. J. Mestel (Manchester), P. Sharp (Nottingham) 7½ pts.; D. C. Bentley (Ayr), I. W. Cordon (Bedford), S. Tovey (Bristol) 7 pts.; F. Bashir (Oxford), D. S. Bhalla (London), M. Hancock (Stoke), M. P. Pycroft (Manchester), S. J. Thomson (Orpington), M. C. Truran (Truro), D. A. Winter (Ashford, Mdx.) 6½ pts.; S. Cox (Crewe), T. Goldrick (Oldham), J. A. Hutchinson (Scunthorpe), I. P. Legg (Gloucester), A. M. Weekes (Huddersfield) 6 pts.; J. K. Hunter (Farnham), N. A. Linwood (Hampton), N. Shields (Hampton), N. J. Webber (Street, Som.) 5½ pts.; G. O. Archer (Nottingham), J. Fletcher (Oldham), A. Furber (Bristol), I. Furber (Bristol), P. Johnson (Nottingham), T. S. McCullough (Newtownabbey), I. W. Osborn (Sheffield), S. Taulbut (Southampton) 5 pts.; P. Cooley (Swindon), K. McMain (Scunthorpe), C. L. Proctor (Halesowen) 4½ pts.; C. Elliott (Brixham), N. Holmes (Scunthorpe), D. Knight (Nuneaton), P. Meulien (Newtownabbey), D. M. Symons (Nottingham) 4 pts.; R. Bambling (Newtownabbey) 3½ pts.; P. H. Mcllwaine (Newtownabbey), J. McKey (Ballyclare) 3 pts.

BRITISH GIRLS’ UNDER-18 CHAMPIONSHIP

Equal 1st, G. Fielding (Huddersfield), M. McGinn (Glasgow) 10 pts.; 3rd, G. Morgan (Sarisbury Green) 9½ pts.; D. Gaffney (Dublin), J. Keene (London), C. Meulien (Newtownabbey), J. Rigiani (Liverpool) 6½ pts.; J. Docherty (Glasgow), C. Elder (Dundee), H. M. Gray (Camborne), A. M. Hughes (Glasgow), M. A. Hutchinson (Scunthorpe), M Little (Dundee) 6 pts.; B. Burke (Glasgow), F. Chambers (Glasgow), E. Friel (Glasgow), Mary Harrigan (Glasgow), Morag Harrigan (Glasgow), S. A. Hutchinson (Scunthorpe), E. J. McKillop (Glasgow) 5½ pts.; M. C. Docherty (Glasgow), S. Law (Dundee), A. M. Meulien (Newtownabbey) 5 pts.; I. Hunter (Doagh), K. Johnstone (Glasgow) 4½ pts.; F. A. Cassidy (Glasgow), M. Forsythe (Ballyclare), S. C. McGinn (Glasgow) 3 pts.; M. McAlarey (Glasgow) 1½ pts.; A. M. Bonner (Glasgow) ½ pt.

BRITISH BLIND PLAYERS’ CHAMPIONSHIP (started 16 August 1969, 7 rounds)

Equal 1st, G. Carlin (Leicester), H. Booth (Oxford) 5½ pts / 7; 3rd, C. R. Chambers (Bristol) 5 pts.; J. Horrocks (Welling) 4½ pts.; W. R. Bonham (Worcester) 4 pts.; H. H. Cohn (London) 3½ pts.; D. Heyes (Worcester), E. Mitchell (London) 3 pts.; H. Farley (Worcester) 1 pt.

MAJOR OPEN TOURNAMENT

1st, P. C. Griffiths (Solihull) 9 pts.; 2nd, Dr. J. T. Farrand (Stockport), J. N. Sugden (Beckenham) 8 pts.; 4th J. W. Naylor (Ilkley) 7½ pts.; D. G. Ellison (Poulton-le-Fylde), R. V. M. Hall (Sutton Coldfield), N. A. Hutchinson (Scunthorpe), B. L. McCague (Stevenage), J. M. Ripley (Liverpool) 7 pts.; D. J. Barnett (London), B. Eley (Rotherham), P. S. N. Kendall (Oxford), S. A. Townsend (Reading) 6½ pts.; P. B. Cook (London), P. A. Harris (Camberley), G.H. James (Brighton), P. G. Moore (Cheadle), R. W. O’Brien (Ilford), T. W. Robbins (London), T. J. Stuttard (Manchester) 6 pts.; A. Cullinane (Portsmouth), R. M. Ellison (Christchurch), J. A. Feavyour (Woodbridge), R. J. Gamble (Derby), P. F. Habershon (Bath), R. S. McFarland (Coventry), A. G. Trangmar (Beckenham) 5½ pts.; I. Eustis (Swansea), J. Jarvis (Rhyl), R. Keely (London), J. R. Nicolson (Manchester), L. W. Prescott (London), M. R. Price (Liverpool), J. K. Robinson (Leicester), B. Thomas (Hove), R. Williams (London) 5 pts.; G. Chesters (Crewe), R. Hilton (Swindon), V. J. A. Russ (Harrogate), E. J. Simpson (Worksop), W. J. E. Yeeles (Gosport) 4½ pts.; K. I. Norman (Hounslow), W. G. Raines (London) 4 pts.; P. Griffiths (Carlisle), F. Jaeck (Altrincham), P. Jeal (Sheffield) 3½ pts.; J. S. Giles (Altrincham) 2½ pts.; W. Bainbridge (Wilmslow) 1½ pts.

FIRST CLASS TOURNAMENT

1st, A. J. Sutton (Willenhall) 10 pts.; 2nd, M. D. Gyton (London) 7 pts,; 3rd, M. L. Baumber (Keighley), D. A. Hutchinson (Scunthorpe), J. Arnold Lutton (Ballyclare) 6½ pts.; C. M. Read (Lincoln), O. Schalscha (Wellington), I. Stenhouse (Southampton), R. Woodcock (Nuneaton) 6 pts.; R. D. W. Marsh (Marlow) 5½ pts.; G. A. M. Boswell (Liverpool), A. J. Doherty (York), H. J. Draisey (Bristol), M. D. Johnson (Whitehaven) 5 pts.; A. Milner (Manchester), T. V. Parrott (Harrow) 4½ pts.; D. A. Burrows (St. Helens) 4 pts.; K. Eccles (Derby) 0 pts.

OVER-50 TOURNAMENT (Double-Round A.P.A.)

Equal 1st, W. Evans (Chorleywood), L. Vine (Eastleigh) 9 pts.; 3rd, S. Gothard (Burton-on-Trent) 5½ pts.; W. G. Oliver (Cheltenham) 4½ pts.; A. Terrett (Norwich) 2 pts.; H. Graham (Manchester) 0 pts.

FIVE-DAY, 1st WEEK, SECTION “A”

1st, M. J. Conroy (Burnley) 4 pts.; 2nd, J. G. Dixon (Saltney Ferry), B. Edgar (Windsor), I.C. Jones (Llandyssul) 3½ pts.; P. G. Partridge (Birmingham), J. S. Vivian (Leicester) 3 pts.; N. J. Davies (Scunthorpe), P. Doig (Wormit, Fife), T. W. Walker (Birmingham) 2½ pts.; J. A. Webb (Swindon) 2 pts.; C. E. Jones (Altrincham), J. Salt (Chesterfield), B. V. Teece (Rhyl) 1½ pts.; K. R. Batterbee (Rhyl) ½ pt.

FIVE-DAY, 1st WEEK, SECTION “B”

1st, B. A. Jones (Sheffield) 4½ pts.; 2nd, J. Dixon (Crewe) 4 pts.; Q. R. H. Dodd (Denbigh), J. N. Walker (Oxford), J. Walters (London) 3 pts.; R. L. Quaye (London), E. J. Weekes (Birmingham) 2½ pts.; T. Ll. Jones (Llandyssul), A. Mercer (Rhyl), C. Rhodes (Manchester) 2 pts.; G. Kendall (Scunthorpe) 1 pt.; R. J. Thompson (Birmingham) 0 pts.

FIVE-DAY, 2nd WEEK, SECTION “A”

1st, R. A. Tilley (Macclesfield) 4½ pts.; 2nd, B. A. Jones 4 pts.; J. W. Thornley (Oldham), J. Dixon, C. B. Smith (Edinburgh) 3 pts.; R. McDonald (U.S.A.), C. Rhodes, A. A. Wheeler (Hale Barns) 2½ pts.; M. W. Alcock (Birmingham), G. Kendall 2 pts.; M. Clarke (Northampton), P. Littlewood (Skelmersdale), F. G. Wright (Wallasey) 1½ pts.; B. V. Teece 1 pt.

FIVE-DAY, 2nd WEEK, SECTION “B”

Equal 1st, I. C. Jones, D. C. Rowe (London) 4 pts.; J. N. Walker 3½ pts.; T. D. Crawford (Cardiff), L. A. Trangmar (Beckenham) 3 pts.; B. Edgar, J. Walters 2½ pts.; J. H. Gardner (Nottingham) 2 pts.; T. Ll. Jones, B. Shields (Penmaenmawr), L. D. Stimson (Edinburgh) 14 pts.; R. Quaye 1 pt.

GIRLS’ TEAM TOURNAMENT

1st ROUND: Ireland 2, England 2; Wales 1, Scotland 3.
2nd ROUND; Scotland 1, Ireland 3; England 3, Wales 1.
3rd ROUND: Wales 0, Irleand 4; Scotland 0, England 4.
FINAL RESULTS: Eq. 1st, ENGLAND & IRELAND 9 pts. 3rd, SCOTLAND 4 pts. 4th, WALES 2 pts.